Phatoshmania\’s Weblog{Ağustos 5, 2007}   “o” an resimleri

ve insan… `O` an ResimLeRi…


Hindistan’ın Gujarat Eyaleti’nde Agariaslar, topladıkları yakacak odunları çalıştıkları yere götürürken soluklanıyor. O yüklerle 15 kilometre yürümeleri gerekiyor. Agariaslar, Hindistan’ın tuz işçileri. Hindistan’daki kast sisteminin öteki unsurları tarafından temiz suya yaklaştırılmıyor, sağlık kuruluşlarından yararlandırılmıyor, eğitim hakkından da uzak tutuluyorlar. Buna karşılık Hindistan’ın tuz ihtiyacının yüzde 70’i bu insanlar tarafından karşılanıyor. AP Ajansı’ndan Prakash Hatvalne belki de bu gerçekler nedeniyle onları ‘o’ anda tabiatın vahşi, kuru duyarsızlığında bir kenara koyuyor. (Associated Press / Prakash Hatvalne)

Haiti’de 7 Şubat günü devlet başkanlığı seçimleri yapılacak. Ülke, yıllardır darbeler, iç karışıklıklar ve doğal afetlerin altında eziliyor. Başkent Port-au Prince’teki bir mahallede ‘o’ an bu sürecin sonucunu gösteriyor. Yalnız yoksulluğu çocuk göstermiyor, adeta ışığın ve foto muhabirinin oradaki varlığını fırsat bilen evin duvarı yoksulluğun afişine dönüşüyor. (Associated Press / Brennan Linsley)

Filistin’de Batı Şeria’da El Halil kentinde İsrail askerlerinin düzenlediği bir operasyonda tutuklanan bir Filistinli genç. Gözleri kapalı olmasaydı ışıkla öfke, endişe ve merak duygularının alaşımını oralarda görebilecektik. Filistinli ‘o’ anda öfke, endişe ve merakı geri kalan duyularıyla bütün yüzüne yayıyor. (Associated Press / Nasser Shiyoukhi)

Pakistan Keşmiri’nde Neelum Vadisi’ndeki bir köyün mezarlığının yanındaki patikadan depremde evsiz kalan iki kişi geçiyor. Patika, bir yerlerden çekilen elektrik hattından enerji alan lambayla aydınlatılıyor. AP fotoğrafçısı Tomas Munita’nın kayda geçirdiği bu ‘o’ an, mezar taşlarını yürüyenlere dikkat kesilmiş bir duruşa getirmiş olabilir mi acaba? Ya da ‘o’ an, ağaçların o insanların hüznünü paylaşmasını yakalamış olabilir mi acaba? (Associated Press / Tomas Munita)

Türkiye 18 Mart’ta, Avustralya ve Yeni Zellanda ise 25 Nisan’da anıyor. Bu ‘o’ an, Gelibolu Savaşları’nın 90’ıncı yıldönümünde, 25 Nisan sabaha karşı başlayan Anzak Günü Törenleri’nde Reuters adına Fatih Sarıbaş tarafından elde edildi. Törenlerin sahibi, Avustralya ve Yeni Zellandalılardı. Ama kuşkusuz anma etkinliklerinin pek çok aşamasında Türkiye de vardı. Her 18 Mart’ta Anzaklar nasıl anımsanırsa, 25 Nisan’da bu memleketin evlatları da hatırlanırdı. Avustralya bayrağı dokusu arkasında görünen Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Şeref Kıtası, Anzak Günü’nün bu boyutunu simgelemekteydi. (REUTERS/Fatih Sarıbaş;)(alıntıdır.)Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

et cetera
%d blogcu bunu beğendi: